
Systemy nawadniania to świetny sposób na utrzymanie zieleni trawnika i roślin w odpowiednim stanie. Jednakże gdy głównym źródłem wody jest staw, jezioro lub studnia, uzyskanie odpowiedniego ciśnienia i przepływu wody może być trudne. Pompy wody zapewniają stałe ciśnienie w systemie, umożliwiając lepszą regulację przepływu wody i skuteczniejszą pracę. Można je również stosować w bardzo płytkich stawach i studniach, dzięki czemu dostępna woda nie marnuje się.
Wybór najlepszej pompy do gospodarstwa domowego może wydawać się skomplikowany, jeśli nie masz pewności, czego potrzebujesz. Jeśli jest to pierwsza inwestycja to tym bardziej należy się zastanowić nad tym jaki zestaw do nawadniania spełni swoje zadanie. Poniżej zastanawiamy się nad typem pompy zraszacza, poziomem ciśnienia, natężeniem przepływu i wysokością ssania, które najlepiej będą pasować do Twoich potrzeb. Kolejnym ważnym czynnikiem przy określaniu najlepszej pompy wody w danej sytuacji jest odległość od pompy do systemu.
Na co zwrócić uwagę przy wyborze zestawu nawadniania?
Pompy do nawadniania są dobrym wyborem dla systemów nawadniających zasilanych z wykorzystaniem stawów, jezior lub studni, ale aby znaleźć pompę odpowiednią do potrzeb należy zrozumieć, jaką rolę pełnią w systemach nawadniania. Niektóre z ważnych kryteriów do rozważenia obejmują typ pompy, materiał, moc, zasilanie i kilka innych ważnych kwestii wymienionych poniżej.
Rodzaj pompy zraszacza, który najlepiej odpowiada Twoim potrzebom, zależy przede wszystkim od tego, gdzie pompa musi znajdować się w stosunku do źródła wody, aby mogła działać. Większość napotkanych pomp to pompy odśrodkowe, zatapialne lub wspomagające zraszacze. Zatapialne pompy wody są proste i skuteczne, gdy są używane w głębokim źródle wody. Jak sugeruje nazwa, aby prawidłowo funkcjonować, pompy te muszą być całkowicie zanurzone w wlocie. Z tego powodu nie są dobrym rozwiązaniem dla płytkich strumieni lub studni. Z kolei odśrodkowe pompy wody są świetną opcją dla płytkich źródeł wody, ponieważ wykorzystują wąż do wciągania wody do pompy. Aby pompa działała prawidłowo, źródło wody musi być wystarczająco głębokie, aby całkowicie zanurzyć koniec węża. Pompy te mogą się jednak spalić, jeśli źródło wody jest suche, ponieważ nie są zaprojektowane do wciągania powietrza.
Wspomagające pompy wody to z kolei zestaw pomp, które odpowiadają za zwiększenie ciśnienie wody w istniejącym systemie. Pompa pierwotna pobiera wodę ze źródła wody, przesyłając ją wężem do wspomagającej pompy wody, która zwiększa ciśnienie wody przepływającej przez pompę. Dzięki temu możliwe jest skierowanie przepływu wody do instalacji.
Trwałość systemów nawadniania ma znaczenie
Trwałość i odporność systemu nawadniania są powiązane z materiałem użytym do jej budowy. Typowe materiały stosowane w tych pompach to stal nierdzewna, tworzywo termoplastyczne wzmacniane włóknem szklanym i żeliwo. Stal nierdzewna jest wodoodpornym materiałem powszechnie stosowanym w pompach wody, ponieważ jest wystarczająco wytrzymała, aby chronić pompę przed uszkodzeniami.