Tlenoterapia mózgu jest formą leczenia, która, jak wykazano, pomaga promować funkcje poznawcze. Wykazano również, że pomaga w zaburzeniach psychicznych, takich jak ADHD i depresja. Omówimy kompletny przewodnik po tlenoterapii mózgu, jej działaniu i korzyściach.

Terapia tlenowa to rodzaj leczenia wykorzystujący tlen do celów terapeutycznych. Zwykle podaje się go przez kaniulę nosową. Terapię tlenową stosuje się w leczeniu pacjentów z przewlekłą obturacyjną chorobą płuc (POChP), mukowiscydozą, bezdechem sennym i innymi chorobami układu oddechowego. Może być również stosowany w leczeniu bólów głowy, migren i problemów ze zdrowiem psychicznym, takich jak lęk i depresja.

Istnieją dwa rodzaje tlenoterapii: hipoksja suplementacyjna i terapeutyczna. Podczas gdy suplementacja tlenem dostarcza pacjentowi taką samą ilość tlenu, jaką otrzymałby z powietrza do oddychania, hipoksja terapeutyczna dostarcza mniej niż to, co otrzymałby z powietrza do oddychania..

Jakie są zalety terapii tlenowej dla zdrowia psychicznego?

Terapia tlenowa to technika opracowana po raz pierwszy w latach 50. XX wieku, aby pomóc pacjentom z przewlekłą obturacyjną chorobą płuc. Terapia polega na wdychaniu czystego tlenu przez maskę i wykazała szereg korzyści dla zdrowia psychicznego.

Mózg zużywa około 20% zaopatrzenia organizmu w tlen, nic więc dziwnego, że mózg czerpie korzyści ze zwiększonego poziomu tlenu. Badania wykazały, że skany MRI wykazały wzrost przepływu krwi do hipokampa, co jest związane z uczeniem się i pamięcią, po tym, jak pacjenci wdychali czysty tlen przez pięć minut. Sugeruje to, że terapie oddechowe mogą być skuteczne w poprawie pamięci, a potencjalnie nawet spowolnieniu spadku funkcji poznawczych wraz z wiekiem.

Hiperbaryczne leczenie tlenem – czym jest?

Tlenoterapia mózgu hiperbaryczna (HBOT) to zabieg medyczny polegający na oddychaniu czystym tlenem w pomieszczeniu pod ciśnieniem. Jest stosowane w leczeniu niektórych rodzajów urazów, infekcji i innych schorzeń. Jest również stosowane w leczeniu niektórych nowotworów i oparzeń popromiennych.

Zagrożenia związane z tlenoterapią hiperbaryczną są takie same jak w przypadku każdego innego leczenia medycznego. Istnieje pewne ryzyko wystąpienia działań niepożądanych, takich jak zawroty głowy i ból ucha. Niektóre osoby mogą również odczuwać klaustrofobię lub lęk podczas leczenia. Nadal jednak metody te są niezwykle skuteczne i po konsultacji ze specjalistą, warto zdecydować się na przetestowanie najnowocześniejszych rozwiązań w tym zakresie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *