Patologie układu ruchu, niedające się leczyć problemy trawienne, nawracające infekcje górnych dróg oddechowych czy nawracające bóle głowy mogą być powodem do wizyty u osteopaty. Osteopata we Wrocławiu przyjmuje zarówno najmłodszych pacjentów, jak i dorosłych. Wybór specjalisty nie może być jednak przypadkowy. Na jakie aspekty warto zwrócić uwagę przed wyborem osteopaty?
Niezbędne uprawienia
Osteopata we Wrocławiu powinien posiadać odpowiednie wykształcenie oraz przygotowanie do wykonywania zawodu. Niestety, w ustanowionych obecnie przepisach nie sposób znaleźć takich, które regulowałyby od początku do końca zawód osteopaty. Być może wynika to z faktu, iż nie jest on jeszcze rozsławiony w Polsce, przez co nie przywiązuje się większej wagi do jego prawnego uregulowania. Tymczasem uderza to w pacjentów, którzy często są zwyczajnie nieświadomi tego, do kogo udają się na wizytę. Osteopata we Wrocławiu powinien mieć ukończone studia medyczne bądź z zakresu fizjoterapii. O ile studia medyczne są jednolite, a tyle fizjoterapia prowadzona jest zgodnie z systemem bolońskim, a więc studia licencjackie trwają 3 lata, natomiast magisterskie 2 lata. Osteopata powinien mieć ukończone pięcioletnie studia, a więc posiadać tytuł magistra. Co więcej, musi on odbyć studia podyplomowe z zakresu osteopatii, które często bywają nazywane specjalistycznym kursem przygotowującym do zawodu. Dopiero po zdaniu egzaminów osteopata może świadczyć pracę i przyjmować pacjentów w swoim gabinecie.
Specjaliści – samozwańcy
Niestety, we Wrocławiu można również trafić na gabinety osteopatów, którzy nie mają ukończonych specjalnych studiów ani nie przeszli specjalistycznego kursu. Niemniej jednak zgodnie z prawem mogą oni prowadzić działalność w tym zakresie. Często mają oni jedynie ukończone kursy, które trwają kilka bądź kilkanaście dni. Choć zwykle ich nazwy są bardzo obiecujące, nie dają one kursantom odpowiedniego przygotowania do wykonywania zawodu. Tymczasem to właśnie od niego zależy, czy osteopata rzeczywiście pomoże pacjentowi, czy tylko będzie naciągał go na kolejne wizyty. Co więc może zrobić pacjent? Przede wszystkim powinien on zwrócić uwagę na wykształcenie specjalisty oraz dodatkowe przygotowanie. Fachowiec nie powinien odmówić pacjentowi udzielenia informacji. Warto pamiętać, że dobry specjalista naprawdę może pomóc uporać się z problemami, z którymi farmakologia często zwyczajnie nie daje sobie rady. Pełna terapia może jednak wymagać od pacjenta stawienia się na kilku, a nawet kilkunastu wizytach.
Dowiedz się więcej na stronie: https://osteopata-wroclaw.pl/