Muzyka relaksująca - czego warto posłuchać, aby zabić stres?

Nieustanny postęp otaczającej nas rzeczywistości sprawia, że żyjemy w ciągłym pośpiechu. Wielość obowiązków, które mamy do zrealizowania często nas przytłacza. Nie mamy czasu na zregenerowanie sił i chociażby chwilowe odsapnięcie. To wszystko wpływa na to, że poziom stresu sięga zenitu. Zaś stres negatywnie wpływa na nasze samopoczucie i powoduje szereg dolegliwości, takich jak przemęczenie, bóle karku i głowy czy dolegliwości żołądkowe. Jednak istnieje pewna dziedzina, która jest świetnym anty stresorem i nie wymaga dużych nakładów czasu i energii. Jest to muzyka.  Podpowiadamy czego warto posłuchać, aby zabić stres oraz jak znaleźć na to czas.

Muzyka relaksująca – pojęcie względne

Tak naprawdę muzyka relaksująca może mieć dla każdego inne znaczenie. Istnieje wiele gatunków muzyki. Każdy z tych gatunków ma swoją grupę zwolenników. Jednak najczęściej wymienianą muzyką relaksacyjną jest reggae, jazz albo muzyka poważna. Inną chętnie wybieraną muzyką relaksacyjną są odgłosy natury, czyli szum fal, szelest liści czy śpiewy ptaków. Warto też zauważyć, że muzyka relaksująca nie musi być tylko i wyłącznie określonym gatunkiem. Muzyka relaksująca może się też wiązać z uprzednimi doświadczeniami. Dana piosenka może nas relaksować, ponieważ kojarzy nam się z czymś pozytywnym, np. z udaną pierwszą randką czy ze spokojnym urlopem z zeszłego roku.

Jak znaleźć na to czas?

Muzyka daje nam nieograniczone możliwości. Możemy jej słuchać w trakcie drogi do pracy i z powrotem. Jeśli jedziemy samochodem, możemy jej słuchać w radio. Jadąc autobusem czy rowerem – przydatne będą słuchawki. Muzyki relaksującej można słuchać także podczas wykonywania obowiązków domowych, np. podczas sprzątania..

Czyli jaka muzyka relaksująca będzie odpowiednia, aby zabić stres?

Można wyróżnić kilka cech odpowiedniej piosenki, która spowoduje skuteczną walkę ze stresem:

  • Po prostu lubimy daną piosenkę, darzymy ją sympatią.
  • Wybrana muzyka kojarzy nam się z czymś pozytywnym.
  • Słuchając tej muzyki, czujemy jak się odprężamy.

Warto pamiętać o tym, że polecona przez koleżankę muzyka, którą ją relaksuje – nie zawsze będzie odpowiednia dla nas. Jest to związane też z tym, że każdego stresują inne sytuacje, każdy inaczej odczuwa stres, a także wyróżnia się różne natężenie stresu. Zatem do muzyki relaksującej należy mieć indywidualne podejście. Wtedy z pewnością będzie ona skutecznie niwelowała wszelkie stresy.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *