Poszukujesz upominku dla kogoś, kogo pasją jest czytanie? Wybór jest zatem naturalny: książka. Pozostaje jeszcze tylko określić gatunek – czy lepsza będzie powieść obyczajowa, romans, czy może poradnik? Poznaj kilka propozycji z wymienionych kategorii – dowiedz się, na jakie tytuły warto zwrócić uwagę.

Literatura obyczajowa – zawsze trafiony prezent

Od wielu lat jednym z najpopularniejszych gatunków literackich jest literatura obyczajowa. W odróżnieniu od literatury faktu nie przedstawia ona losów prawdziwych osób. Co zatem sprawia, że jest ona tak poczytna? Powodów jest co najmniej kilka: osadzenie akcji w prawdziwych realiach, poruszanie problemów, z jakimi często przychodzi się zmierzyć także czytelnikom, i bohaterowie, z którymi można się utożsamić. To też sprawia, że tytuły z tego gatunku często znajdują się na szczycie listy najlepiej sprzedających się książek.

Komu kupić powieść obyczajową? Na rynku wydawniczym można znaleźć tytuły przeznaczone dla czytelników w różnym wieku – dzieci, nastolatków i dorosłych. W rezultacie nie ma znaczenia, ile lat ma adresat prezentu – w tej kategorii znajdziesz tytuł dla każdego. Poszukujesz ambitnej powieści obyczajowej dla dorosłych? Aby zminimalizować ryzyko zakupu książki przeczytanej już przez osobę obdarowaną, sięgnij po rynkowe nowości. Jedną z nich jest „Lato, gdy mama miała zielone oczy”. Książka ta opowiada o skomplikowanej relacja syna i matki. To debiutancka powieść rumuńsko-mołdawskiej pisarski Tatiany Țîbuleac, przetłumaczona na język polski przez Dominika Małeckiego.

Książki z motywami romansu i mafii – na topie

W ostatnim czasie na popularności zyskuje romans mafijny. Bohaterowie z półświatka, ciągłe balansowanie na granicy prawa, mafijne porachunki, liczne zwroty akcji i niespodziewane uczucie mogące wszystko zmienić – tego można oczekiwać, sięgając po powieści z tego gatunku. Co stoi za sukcesem powieści łączących świat niebezpiecznej mafii z gorącym uczuciem? Ciągłe niebezpieczeństwo, jakie grozi bohaterom, dostarcza wielu emocji. Do tego dochodzi możliwość zagłębienia się w świat mafii, do którego dostęp mają jedynie nieliczni.

W kategorii książki: romans mafia można znaleźć propozycje zarówno zagranicznych, jak i polskich autorów. Poczytne tytuły to choćby: Sarah Brianne (cykl „Made Men”), Cora Reilly („Born in Blood Mafia Chronicles”) i Tijan Meyer („Carter Reed”). Wśród polskich autorów dużą popularnością cieszy się twórczość m.in. Moniki Magoskiej-Suchar (cykl „Pasierbica Gangstera”), Pauliny Jurgi („Ławrusznik”) czy Kingi Litkowiec („Miasto mafii”).

Czy książki z motywami mafii i romansu nadają się na upominek? Jeżeli wiesz, że osoba mająca otrzymać prezent chętnie sięga po ten gatunek literacki, to prezent będzie trafiony. Romans mafijny to także propozycja dla czytelników niezamykających się tylko na jeden gatunek, ale chętnie sięgających po zróżnicowaną literaturę.

Poradniki – psychologiczne i motywacyjne

Poradniki to kolejna kategoria, w której warto poszukać książki na prezent. Ponieważ literatura poradnikowa dotyczy różnych aspektów ludzkiego życia, to wybór jest bogaty. Wśród licznych propozycji wymienić wystarczy:

  • poradniki o życiu rodzinnym, ciąży i wychowaniu dziecka – pomagające przyszłym rodzicom przygotować się do nowej roli czy zrozumieć małe dziecko lub nastolatka,
  • poradniki z kategorii moda i uroda – prezentujące różne techniki makijażu i zdobienia paznokci czy prezentujące aktualne trendy w modzie,
  • poradniki dla osób chcących zgłębić techniki rękodzieła, tworzenia nietuzinkowej biżuterii czy szycia – uczące, jak stworzyć samodzielnie np. torebkę.

Na rynku wydawniczym dostępne są też poradniki skierowane do konkretnej grupy odbiorców. Przykładem może być książka „Kobiety, które kochają za bardzo” – to poradnik dla kobiet tkwiących w destrukcyjnych związkach i pragnących odzyskać poczucie wartości dzięki zmianie relacji z mężczyznami.

Komu kupić poradnik? Z takiego upominku ucieszy się każdy, kto lubi uczyć się we własnym tempie. Poradniki psychologiczne mogą być z kolei dobrym upominkiem dla osoby wrażliwej i empatycznej.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *