Większość osób, która decyduje się na budowę własnego domu jednorodzinnego wybiera ogrzewanie podłogowe. Ocieplenie domu w ten sposób jest dość trudną metodą, bowiem wymaga poświęcenia nakładu pracy, a także należytego doboru materiałów.

Elementy instalacji ogrzewania podłogowego

Decydując się na montaż ogrzewania podłogowego, należy przede wszystkim znaleźć profesjonalną firmą, a także zwrócić uwagę na kilka istotnych czynników, takich jak zapotrzebowanie energetyczne budynku. Wiedza na temat instalacji grzewczych jest niezbędna, by dokonać idealnego wyboru i zakupić odpowiedni sprzęt. Bardzo ważnym elementem całej instalacji są rury, które muszą spełniać kilka warunków, by zagwarantować użytkownikowi bezpieczne korzystanie z tego typu instalacji cieplnej.

Powinny wyróżniać się odpowiednią średnicą oraz grubością ścianki. Ważne, by wężownica posiadała średnicę nie większą niż 2 centymetry. Większość producentów i specjalistów zaleca stosowanie rur o średnicy kilkunastu milimetrów, dzięki czemu zapewniony zostanie bardzo efektywny przepływ wody. Ważną kwestią jest także elastyczność rur, dlatego należy zminimalizować ilość połączeń, bowiem ich zbyt duża ilość może wpłynąć na rozszczelnienie instalacji. Jesteś w trakcie budowy domu? Pożyczka gotówkowa pozwoli Ci na zakup instalacji grzewczej, między innymi ogrzewania podłogowego.

Rodzaje rur do ogrzewania podłogowego

Jednym z ważniejszych elementów całej instalacji ogrzewania podłogowego są właśnie rury. Na rynku znaleźć można wiele rodzajów, które różnią się między sobą pod względem materiału, z którego zostały wykonane. Do jednych z popularniejszych rur zalicza się te wykonane z miedzi, które cechują się wieloma właściwościami. Przede wszystkim są elastyczne, odporne na czynniki mechaniczne, a także korozję. Dzięki temu mogą spełniać swoje funkcje przez wiele lat.

Kolejnym rodzajem rur są te, wyposażone w kładkę aluminiową. Łączy się je przy pomocy kształtek w wyniku zgrzewania polifuzyjnego. Te rury również są odporne na czynniki mechaniczne, a także wyróżniają się niską wydłużalnością cieplną. Wiele firm specjalizujących się w montażu ogrzewania podłogowego wykorzystuje także rury wielowarstwowe wykonane z różnych tworzyw. Najczęściej określane są one mianem PEX lub AL. Bardzo łatwo się je układa i kształtuje pętle grzewcze, a dodatkowo cechują się niskim współczynnikiem rozszerzalności cieplnej.

Ponadto na rynku dostępne są także rury z polipropylenu, z polibutylenu, a także z polietylenu sieciowanego. Wybierając rury do ogrzewania podłogowego należy zatem kierować się ich wytrzymałością. Planujesz remont mieszkania i zmianę instalacji cieplnej? Pożyczka gotówkowa umożliwi Ci założenie ogrzewania podłogowego. Sprawdź oferty!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *