Jak pogodzić pracę z wychowaniem dziecka?

Jeszcze niedawno Twój dzień zaczynał się od porannej kawy, szybkiego śniadania oraz biegu do pracy. A gdy już do niej dotarłaś, to w pocie czoła i z lekkim stresem pokonywałaś kolejne wyzwania, które przynosiły kilogramy satysfakcji. Nie zawsze było łatwo i przyjemnie, ale lubiłaś to, co robisz, a zarobione pieniądze zapewniały niezwykle ważną niezależność. Świetnie znałaś się na swojej pracy i jako mama na pewno nie gorzej znasz się na wychowaniu dziecka. Jak to możliwe, że jeszcze nie udało Ci się pogodzić ze sobą tych dwóch wyzwań?

Dlaczego nie możesz się poddawać

W 1948 roku w Krakowie urodziła się pewna kobieta. Z biegiem czasu jej wielką pasją stała się fizyka, dlatego po skończonych studiach wcale nie zamierzała rezygnować z naukowej ścieżki swojej kariery. Uparcie zdobywała kolejne stopnie naukowe, rozwijając przy tym zainteresowania, aż w końcu na świat przyszły jej dzieci. Kariera stanęła pod znakiem zapytania. Obowiązki domowe pochłaniały mnóstwo energii i cennego czasu, przez co często brakowało go na naukę. Pasja umarłaby, gdyby nie pewne okoliczności. Wychowanie dzieci wcale nie było przeszkodą w dalszym rozwoju. Przeciwnie. Dzięki wsparciu męża oraz własnemu samozaparciu, profesor Agnieszka Zalewska jest dzisiaj wybitnym fizykiem i przewodniczącą Rady CERN. Chcesz wiedzieć, co możesz zrobić, by pogodzić pracę z wychowaniem dziecka? Czas poznać te tajemnicze metody.

Mąż to Twój wychowawczy partner

W czasach, gdy po Ziemi spacerowały jeszcze dinozaury, utarło się przekonanie, że to mężczyzna ma zdobywać środki niezbędne do przeżycia, a kobieta zajmować się domowym ogniskiem i wychowywaniem potomków. Dinozaury wymarły dawno temu, ale nasze zwyczaje mają się dobrze. Mimo że nikt nie musi już biegać po lasach, aby upolować zwierzynę na obiad, to ludzie często dalej uważają, że o utrzymanie powinien dbać mężczyzna. Nie słuchaj ich. Traktuj swojego męża jak partnera. Nie oświadczaj, że od jutra idziesz do pracy, a on ma zostać z dziećmi w domu. Zamiast tego porozmawiajcie spokojnie i wspólnie zaplanujcie, jak pogodzić Wasze obowiązki z opieką nad pociechami. Razem łatwiej znaleźć skuteczne rozwiązanie.

Zorganizuj opiekę dla dzieci

Może zdarzyć się tak, że pracy Twojej i Twojego męża nie da się pogodzić w taki sposób, aby ktoś zawsze był z dzieckiem. Ale nie wszystko stracone! Warto poszukać sprawdzonej opiekunki. Bardzo ważne jest tutaj słowo „sprawdzonej”. Poproś o referencje osoby, którą chcesz zatrudnić albo zapytaj przyjaciółek, czy nie mogłyby Ci kogoś polecić. Jeśli nie stać Cię na profesjonalną opiekunkę, to nadal nie wszystko stracone. Poproś rodzinę o pomoc. Albo umów się z równie zapracowaną przyjaciółką, że będziecie się opiekować swoimi pociechami na zmianę, w zależności od tego, której akurat trafi się dzień wolny. Możliwości jest naprawdę mnóstwo.

Zmień swoje podejście

Sposób, w jaki patrzymy na nasze problemy, ma wielki wpływ na to, jak je rozwiązujemy. Brak czasu, energii, siły czy motywacji nie zawsze wynika z tego, że ilość obowiązków nas przerasta, a zadania wydają się niewykonalne. Zamiast patrzeć na pogodzenie pracy z wychowaniem dziecka jak na problem nie do pokonania, potraktuj to jak wyzwanie. Nie myśl o tym, co musisz. Zastanów się nad tym, co chcesz. Kochasz swoje dzieci. Uwielbiasz pracę, w której się rozwijasz. Połącz te dwie sprawy tak, aby sprawiały Ci radość mimo zmęczenia, a nie zmęczenie zamiast radości.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *