Bardzo popularnym zabiegiem kosmetycznym z medycyny estetycznej jest wygładzanie zmarszczek, bo choć nie mamy wpływu na upływający czas, możemy za to wpłynąć na zachowanie młodego wyglądu. Nie byłoby to możliwe, gdyby nie popularnie nazywany botoks. Substancja zwana botuliną lub jadem kiełbasianym jest wstrzykiwana w wybrane fragmenty ciała, aby wygładzić lub wymodelować sylwetkę. Co ciekawe, może być również stosowana na konkretne dolegliwości zdrowotne, takiej jak: nadpotliwość czy migrena.

Jakie efekty można uzyskać?

Zabieg polegający na wstrzyknięciu toksyny botulinowej cieszy się różnorodnymi rezultatami. Do najważniejszych z nich można zaliczyć eliminację kurzych łapek, poziomych i pionowych zmarszczek na czole, jak również tych zlokalizowanych wokół ust (m.in. zmarszczek palacza). Botoks niweluje zmarszczki na dolnej powiece oka oraz szyi. Co ciekawe, służy nie tylko wygładzaniu cery. Może bowiem być wstrzykiwany w celu podniesienia kącików ust, ich wypełnienia czy unoszenia opadającej powieki. Cieszy się ogromnym zainteresowaniem, nie tylko z uwagi na dobroczynne efekty, ale również przystępną cenę zabiegu, dlatego też zarówno kobiety, jak i mężczyźni chętnie korzystają z jego dobrodziejstw.

Jak działa botoks?

Wstrzykiwanie toksyny botulinowej powoduje wygładzenie skóry, ale jak do tego dochodzi? Cały mechanizm działania opiera się na porażeniu skurczów mięśniowych poprzez zablokowanie umiejętności przekazywania impulsów nerwowych. W rezultacie, wstrzyknięcie botoksu sprawia, że mięśnie nie mają szans na kurczenie się, a co za tym idzie – na powstawanie zmarszczek. Niestety, efekty nie utrzymują się na stałe, co nakłada obowiązek powtarzania zabiegów. Działanie jadu osłabia się po około sześciu miesiącach, a na same rezultaty po ostrzyknięciu trzeba czekać około dwa dni. Po tym czasie ustępuje zaczerwienienie i opuchlizna.

Zalecenia

Jak po każdym innym zabiegu, tak również po podaniu botoksu – pacjent powinien zastosować się do pewnych zaleceń. Bezpośrednio po ukłuciach, konieczne jest przykładanie zimnych okładów, które zniwelują siniaki i zaczerwienienia. Co więcej, nie wskazane jest wykonywanie gwałtownych ruchów w postaci schylania czy wstawania, gdyż może to spowodować przemieszczanie się botuliny. Po około dwóch tygodniach konieczna jest wizyta kontrolna, w trakcie której lekarz stwierdzi, czy niezbędne jest uzupełnienie braków czy dokonanie drobnych poprawek.

Aby życie na nowo nabrało smaku…

Zwykle osoby, które choć raz zdecydowały się na botoks, później stają się jego wiernymi miłośniczkami. Toksyna botulinowa w wielu przypadkach pozwala im pokonać swoje kompleksy i zaniedbania, ciesząc się atrakcyjnym wyglądem, pomimo upływu lat, co oczywiście nie pozostaje obojętne na wzrost własnej wartości. W ogromie tak wielu zalet, pacjenci jedynie ubolewają nad jego trwałością. Dla podtrzymania spektakularnych rezultatów, konieczne jest jego częste powtarzanie, co wiadomo wiąże się z nakładami finansowymi.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *