Chlorheksydyna jest środkiem antyseptycznym, który zwalcza bakterie i właśnie to jest główne zastosowanie, jakie niesie płyn z chlorheksydyną. Chlorheksydyna do stosowania miejscowego (na skórę) służy do  oczyszczenia. Dzięki niej jest większa szansa na to, aby zapobiec infekcji, która mogłaby być spowodowana zabiegiem chirurgicznym, czy też uszkodzeniem skóry. 

Płyn z chlorheksydyną – bezpieczeństwo stosowania

Jest kilka kwestii, o których należy wiedzieć przed zażyciem tego produktu. Przede wszystkim, nie należy stosować miejscowo chlorheksydyny, jeśli jest się na nią uczulonym. Najlepiej zapytaj lekarza lub farmaceutę, czy możesz bezpiecznie stosować miejscowo płyn z chlorheksydyną, jeśli masz alergię na żywność, barwniki, zwierzęta lub leki.

Należy zachować ostrożność podczas stosowania płynu z chlorheksydyną u dziecka w wieku poniżej 2 miesięcy. Zalecanym rozwiązaniem są oczywiście konsultacje lekarskie.

W jaki sposób stosuje się miejscowo płyn z chlorheksydyną?

Aby mieć pewność, że zakupiony przez Ciebie płyn z chloreksydyną jest stosowany prawidłowo, najlepiej używaj go dokładnie zgodnie z instrukcją na etykiecie lub zgodnie z zaleceniami lekarza. Nie używaj w większych lub mniejszych ilościach, niż to wskazane. Tak samo nie powinno się stosować płynu z chloreksydyną dłużej, niż jest to zalecane.

Opłucz skórę przed zastosowaniem miejscowym płynu z chlorheksydyną. Zastosuj tylko wystarczającą ilość leku, aby pokryć dany obszar. Nie stosuj tego leku do głębokich skaleczeń, zadrapań lub otwartych ran skóry. W razie wątpliwości zawsze konsultuj się z lekarzem.

Aby uniknąć zanieczyszczenia płynu bakteriami, podczas stosowania koniecznie używaj wyłącznie wacika, podkładki lub aplikatora dostarczonego z lekiem. Jeśli nie dostarczono aplikatora, należy użyć wyłącznie czystej bawełnianej kulki lub wacika do nałożenia. Nie dotykaj palcami końcówki butelki z lekiem ani nie dotykaj nią skóry. Koniecznie tez nie rozcieńczaj leku wodą lub innym płynem i pamiętaj, że samego aplikatora (wacik lub inny) należy używać tylko raz, najlepiej więc od razu go wyrzuć po użyciu.

Pamiętaj, trzymaj płyn z chlorheksydyną i wszystkie inne leki poza zasięgiem dzieci, nigdy nie dziel się swoimi lekami z innymi i używaj tego leku tylko zgodnie z zaleceniami. Tylko w ten sposób pochodząc do jego stosowania, możesz mieć pewność, że wszystko odbywa się zgodnie z zaleceniami lekarza i najbardziej optymalnie dla Ciebie, bądź innej bliskiej osoby, która po zaleceniu korzysta z tego produktu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *